100 g flormelis
1 dl fløde
I går lavede jeg også tunmousse for første gang i hele bloggens levetid. Jeg er ret vild med tunsalat og laver det ret tit - men tunmousse har jeg haft et noget anstrengt forhold til. Det skal siges til mit forsvar at jeg er også vokset op i tunmoussens storhedstid og har smagt alle mulige og umulige udgaver. Karolines Køkken gjorde mormors gelatinesatte tunrand til et orgie af SMØR - og hold da op hvor vi åd. Der var nærmest ikke en familiefest uden en eller anden der medbragte tunmousse - og sådan er det faktisk stadig mange steder i dag.





Jaaa, vi kan heller ikke have påske- eller julefrokost hos mine forældre uden tunmousse - og min mor laver altid ekstra, så vi får en skål med hjem. :-) Min mors er også med husblas og noget mindre smør end Karolines. Mums!
SvarSletDin is ser -også i dag- lækker ud. Jeg er glad for, at jeg ikke har sådan en, jeg ville spise is morgen-middag-aften. :-)
Ha ha, jeg vidste det bare ;-) Aha, så både SMØR og husblas? Den kombi er jeg vist ikke stødt på før.
Slet*Bukker* Tak. Jeg kan sagtens lade det være i fryseren - det er mest for at kunne traktere Max med store mængder is når han er på besøg. Han ELSKER is :-D
Der er ingen forkert årstid til is!! Og den mening støtter hele familien – vi spiser is mindst én gang om ugen, også selvom der er minusgrader udenfor. Min is bli’r bare ikke altid lige vellykket. Tager den måske for lang tid om at fryse? – den bliver tit lidt ”grynet”.
SvarSletUhm. Den is er jo fantastisk.
SvarSlet