Først skallen og derefter den mørke hinde.
Fisk dem op af panden og lade dem køle et øjeblik inden servering.
Hvad med at lave en omgang glaserede kastanjer til din juleand?
Kærlighed til økologi og SMØR!
Klidmoster.dk Copyright © 2009 Designed by Ipietoon Blogger Template for Bie Blogger Template Vector by DaPino
Tak :-) Det er noget min mormor serverede da jeg var baren og som senere er gået i glemmebogen. Det er en skam, for det er en rigtig lækkerbisken. Varme klem
SvarSletTak :-)
SvarSletJa, kastanjer er en lækker spise. Ha ha, giv dem en chance - er sikker på det er lige noget for dig ;-)
Tak :-)
SvarSletDer var også et par skimlede i dem her - og flere der var underlig tørre.
Åh ja, det er bøvlet at finde dem. Jeg ved dog at de har nogle i Irma - så der skal jeg ind og lede. Ellers kan jeg forestille mig at de er at finde i Bazaren ;-)
Wow, det lyder rigtig godt til vildtgryde og rosenkål.
SvarSletDu kan med fordel koge kastanjerne nu - og fryse dem. Så tager du dem bare op juleaftensmorgen og glaserer dem lige inde middagen ;-)
Pøj pøj med at finde nogen - ved de har dem både i Kvickly og Irma.
Åhh det er noget af det vi glæder os til hvert år, vildt med glaserede kastanjer og rosenkål - det sjove var, at vi havde mødt det i Schweiz og kom hjem og mente at det måtte vi jo bare prøve... min søgen efter opskrift osv. endte med at jeg netop fandt ud af at retten stammende fra det gamle danske køkken - og så er det jo bare endnu mere morsomt at spise det.
SvarSletVi skal have det i aften serveret med en vildt ragout, spätsle marinerede rødbeder og glaserede kastanjer og rosenkål - en rigtig lækker vinterret. - desværret er det svært at få kastanjer til jul (jeg ledte sidste år, og fik ikke fat i nogle - øv)
Hvor er de kastanjer bare flotte! Jeg har haft ringe held med at finde gode kastanjer i år - altfor mange grimme sorte af slagsen, og nogle med skimmel under skallen! Hvis du falder over et godt sted vil jeg meget gerne have en anbefaling - vi er et par stykker i huset der er helt vilde med kastanjer :)
SvarSletTotal lækker ret - elsker kastanjer men som de siger i tv "sådan her jeg ikke fået den før"
SvarSletErland
Hvor ser det lækkert ud, Malou! Jeg har aldrig før hørt om glaserede kastanjer, men det skal helt sikkert prøves her!
SvarSletVarme klem